Co z Chinami?
Zdjęcia do filmu powstały na wiejskich terenach Chin w technologii zapisu wideo hi8 w latach 1993-1994, ale skompilowane w gotowy obraz zostały niemal 30 lat później. Ta różnica czasu realizacji materiału filmowego i ukształtowania obrazów w narrację filmową odcisnęła piętno na jego kształcie. Świadomość nagłych zmian ekonomicznych i społecznych, jakim poddane zostały Chiny na przestrzeni tych kilkudziesięciu lat, wpłynęła na finalny sposób zobrazowania Państwa Środka z przeszłości. Proces przetransponowania zapisu obrazu z rzadko używanych dziś nośników o niskiej rozdzielczości na bardziej współczesne formy kinowej technologii spowodował, że obserwujemy Chiny w filmie Trinh T. Minh-hy jakby z oddalenia, spowite subtelną mgłą.
Zobrazowane prowincjonalne Chiny, w których żywa jest jeszcze tradycja przodków, dziś po nagłych zmianach ekonomicznych i społecznych w tym kraju na zawsze odeszły w przeszłość. Film jest eseistyczną refleksją na temat skomplikowanej historii tego kraju, jak również samego medium filmowego, tekstu i głosu – które współtworzą znaczenie obrazów. Przedmiotem refleksji w filmie Trinh T. Minh-hy jest osadzona w chińskiej kulturze zasada harmonii, leżąca u podstaw zasad rządzących przyrodą i egzystencją.
[Źródło CPH:DOX]
-
czas trwania:135 min.
-
kraj/rok:USA, Chiny /2022
-
reżyseria:Trinh T. Minh-ha
-
zdjęcia:Trinh T. Minh-ha, Jean-Paul Bourdier
-
montaż:Trinh T. Minh-ha
-
produkcja:Jean-Paul Bourdier / Moongift Films
-
muzyka:Wu Wei
-
dźwięk:Dan Olmsted
-
wybrane festiwale i nagrody:2022 – Whitney Museum of American Art Biennal; 2022 – MFF CPH:DOX: premiera światowa, New:Vision Award; 2022 – MFF San Francisco: nagroda Golden Gate Persistence of Vision; 2022 - Jean Rouch FF: nagroda Bartók Award
-
sekcje:
-
konkursy:
-
tagi:
-