Szanowna Pani
Filipka + Szanowna Pani + Podając się za wielką sowę + Ostatnie sprawy
Eksperymentalne wideo złożone jest z pierwszych zdań z newslettera rozsyłanego przez Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Jest to wybór z lat 2021-2022. Wieloletnia subskrypcja tego kanału informacyjnego pozwala autorce przyglądać się polskiej codzienności z perspektywy Instytutu, który opisuje sam siebie w następujący sposób: „Instytut Ordo Iuris jest niezależnym, prawniczym think-tankiem, który lata swojej działalności zbudował międzynarodową renomę jednego z kluczowych ośrodków obrony kultury prawnej osadzonej w tożsamości cywilizacji europejskiej, wzniesionej na filarach greckiej filozofii, rzymskiego prawa i etyki chrześcijańskiej. W czasie, gdy podstawowe prawa są wypaczane, a idee praw człowieka instrumentalizowane, stoimy na straży ich prawdziwego znaczenie i celu”. (https://ordoiuris.pl/kim-jestesmy). W filmie wybór fragmentów newslettera odczytuje performatywnie Aleksandra Kluczyk.
Zrealizowano w ramach projektu Queerstories organizowanego przez IZOLYATSIA Platform for cultural initiatives oraz Galerię Labirynt. Projekt finansowany przez Goethe-Institute w Ukrainie oraz Unię Europejską w ramach programu HOUSE OF EUROPE. (www.izolyatsia.org, www.labirynt.com).
Liliana Zeic (dawniej Piskorska), rocznik 1988, jest artystką wizualna, doktorą sztuk pięknych, queerowa feministką. W swojej praktyce artystycznej analizuje problematykę społeczną z perspektywy radykalnej wrażliwości, zajmuje się tematem queerowości i nieheteronormatywności oraz czerpie ze swoich doświadczeń wychowywania w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Pracuje z wideo, fotografią, obiektem oraz tekstem tworząc intermedialne i performatywne projekty oparte na badaniach artystycznych.
Finalistka Forecast Forum w Haus der Kulturen der Welt w Berlinie w 2017 roku. Laureatka nagrody publiczności: Spojrzenia 2019 – Nagroda Deutsche Bank. Laureatka OP YOUNG 2020. Jej prace pokazywane były na ponad 130 wystawach grupowych i indywidualnych w Polsce i za granicą, oraz znajdują się w kolekcjach publicznych (Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Współczesne Wrocław, Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu). Współpracuje z Galerią Lokal 30.
-
czas trwania:22 min.
-
kraj/rok:Polska /2023
-
reżyseria:Liliana Zeic
-
zdjęcia:Martyna Tokarska
-
montaż:Liliana Zeic
-
produkcja:Liliana Zeic / Galeria Labirynt
-
wybrane festiwale i nagrody:2023 – MFF Millennium Docs Against Gravity: premiera światowa
-
sekcje:
-
konkursy:
-
tagi:
-