sobota, 13 maja | 14:00 | Muzeum POLIN
O badaniu zbrodni wojennych. Debata Amnesty International
po filmie ŚLEDCZY reż. Viktor Portel
partner: Amnesty International Polska
Jak wygląda praca śledczych w krajach targanych wojną i punktach zapalnych na świecie? Jak wyglądała i wygląda w Ukrainie? Jak badacze pracują w terenie, jak docierają do świadków i miejsc zbrodni, a jak pomóc mogą technologie cyfrowe? Dlaczego to tak czasochłonne, gdy wydawać by się mogło – wszystko wiadomo? Wreszcie, czy sprawiedliwość międzynarodowa działa i jakie znaczenie ma dla mieszkańców zrujnowanych terenów, dla dotkniętych przemocą, skoro dosięga niewielu? O badaniu zbrodni wojennych w Ukrainie i na świecie porozmawiamy z Brianem Castnerem, śledczym i biegłym Zespołu Reagowania Kryzysowego Amnesty International oraz Anną Błaszczak-Banasiak, dyrektorką Amnesty Polska.
Goście:
Brian Castner - Starszy Doradca Kryzysowy w Zespole Kryzysowym i śledczy ds. broni w Evidence Lab Amnesty International. Były żołnierz i technik bombowy w Siłach Powietrznych USA, służył w Iraku, Katarze, Arabii Saudyjskiej.
Anna Błaszczak-Banasiak – dyrektorka Amnesty International Polska. Prawniczka, adwokatka, aktywistka, specjalistka w zakresie prawa antydyskryminacyjnego. Pracowała w Parlamencie Europejskim, a wcześniej w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.
Prowadzenie:
Agnieszka Lichnerowicz - dziennikarka Radia TOK FM. Relacjonowała rosyjską agresję na Ukrainę w 2022 roku, w latach 2013-14 była na Majdanie, Krymie i Donbasie. Podróżowała m.in. do Rosji i Gruzji, na Białoruś, do ogarniętej tzw. Arabską Wiosną Afryki Północnej).
Wydarzenie w ramach współpracy festiwalu i Muzeum POLIN pod wspólnym hasłem „Nie bądź obojętny_a” (LOGO AI, LOGO POLIN)