wtorek, 16 maja | 18:00 | Kinoteka 3
Geografie (nie)bezpiecznych przestrzeni z perspektywy queer
po filmach FILIPKA, reż. Dawid Nickel; SZANOWNA PANI, reż. Liliana Zeic; PODAJĄC SIĘ ZA WIELKĄ SZARĄ SOWĘ, reż. Charlotte Prodger; OSTATNIE SPRAWY, reż. Deborah Stratman
partner: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Premiery filmów „Filipka” Dawid Nickel, w którym główna postać, osoba o płynnej tożsamości genderowej, przygotowuje się do pierwszego występu i decyduje się zmierzyć z konserwatywnymi rodzicami oraz „Szanowna Pani” Liliany Zeic, w którym do przestrzeni mieszkania przenikają agresywne, roszczące sobie prawo do obiektywnego obrazowania polskiej rzeczywistości newslettery Ordo Iuris. To wypowiedzi o tworzeniu czy zagrożeniu ekspresji tożsamości. Jakie warunki i jakie praktyki mogą pomóc w odnalezieniu osobom nieheteronormatywnym bezpiecznej przestrzeni we współczesnej Polsce? Jakimi przestrzeniami w tym kontekście mogą być miasto, mniejsze miejscowości czy nawet przestrzeń przyrody?
Goście:
Dawid Nickel – współpracował z Małgorzatą Szumowską („Body/Ciało” i „Twarz”) oraz Łukaszem Rondudą („Wszystkie Nasze Strachy”). Jego pierwsza produkcja „Ostatni Komers”, wygrała Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2020 w sekcji Mikrobudżety.
Filipka Rutkowska – performerka, aktorka, historyk sztuki. W swojej pracy przygląda się społeczeństwu z perspektywy płynnej tożsamości seksualnej. Przez lata związana z Fundacją Galerii Foksal w Warszawie, obecnie można ją zobaczyć m.in. w „Orlando. Biografie” w Teatrze Powszechnym w Warszawie.
Liliana Zeic (dawniej Piskorska) – artystka wizualna, doktora sztuk pięknych, queerowa feministka. W swojej praktyce artystycznej analizuje problematykę społeczną z perspektywy radykalnej wrażliwości, zajmuje się tematem queerowości i nieheteronormatywności.
Prowadząca:
dr Gabriela Sitek – doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie nauk o sztuce, kuratorka sekcji Geografie (nie)bezpiecznych przestrzeni.