Poniedziałek, 15 maja | 19:00 | Atlantic, sala D
Jak przetrwać na niesprawiedliwym świecie? Masterclass Davida France'a
Z okazji 20. edycji Millennium Docs Against Gravity swojej lekcji mistrzowskiej w Warszawie udzieli nominowany do Oscara® reżyser David France. Nasz gość opowie, jak być aktywistą we współczesnym świecie i przekuć empatię w działanie, pisanie czy kręcenie filmów oraz postara się odpowiedzieć, jaką mamy szansę na uratowanie naszego świata – w skali lokalnej i globalnej.
France z dziennikarza i autora bestsellerów New York Timesa stał się docenianym na całym świecie filmowcem. Używa kamery, tak jak pióra, do walki o prawa człowieka, nie zgadzając się z niesprawiedliwością dręczącą współczesny świat. Jego twórczość to ciekawy przypadek kina autorskiego, w którym różnorodność formalna i środki wyrazu są podporządkowane i wypływają z wybranych przez reżysera tematów i wyrażają jego empatyczne podejście do bohaterek_ów. Na przestrzeni lat France zarówno skrupulatnie wykorzystywał materiały archiwalne („Jak przetrwać zarazę"), jak również sięgał po prekursorskie użycie efektów specjalnych i współczesnej technologii w celu ukrycia tożsamości zagrożonych uciekinierek i uciekinierów w filmie „Witamy w Czeczenii".
Jego filmy mogą służyć organizacjom pozarządowym jako – tak ważna w ich pracy – wnikliwa analiza funkcjonowania ruchów obywatelskich. W działaniach organizacji ACT UP, o których opowiada film „Jak przetrwać zarazę", widzimy rewolucyjne metody obecnie przydatne ruchom walczącym z kryzysem klimatycznym. Z kolei w „Śmierci i życiu Marshy P. Johnson", filmie portretującym amerykańską drag queena i aktywistę LGBTQI+, reżyser łączy wywiady z materiałami archiwalnymi, żeby spojrzeć wstecz, dając równocześnie cenne wskazówki dotyczące przyszłości walki o prawa człowieka. Wydarzenie w języku angielskim.
Wstęp otwarty.