Jak powstają dobre filmy dokumentalne? Case study festiwalowych hitów ostatnich lat - "Lombard", "Między nami" i "Bukolika"


Jak powstają dobre filmy dokumentalne? Case study festiwalowych hitów ostatnich lat - "Lombard", "Między nami" i "Bukolika"

Poniedziałek, 15 maja | 17:00 | Atlantic, sala D

Organizator: Fundacja Szkoła Wajdy

Partnerzy: Canal+, Against Gravity

Spotkanie z wybitnymi dokumentalistami - Marcelem Łozińskim, Vitą Żelakeviciute i Maciejem Cuske - wykładowcami kursu DOK PRO w WAJDA SCHOOL, gdzie filmy te były rozwijane oraz z ich twórcami - Łukaszem Kowalskim, Dorotą Probą i Karolem Pałką. W spotkaniu wezmą udział także Wojciech Diduszko - Dyrektor Konkursu Polskiego Millennium Docs Against Gravity, oraz przedstawiciel CANAL+ Polska, koproducent filmu Lombard i nadawca, który wybitnym dokumentom poświęca osobny kanał.

Wstęp na wydarzenie bezpłatny.

LOMBARD, reż. Łukasz Kowalski, produkcja 4.30 Studio, koprodukcja Canal+Polska, Silesia Film

Poruszająca, pełna cieplego humoru opowieść o ludziach, którzy walczą o przetrwanie, pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym. Jola i Wiesiek prowadzą w Bytomiu prawdopodobnie największy lombard w Europie. Czas jego świetności minął jednak wraz z zamknięciem okolicznych kopalni i szerzącym się w mieście bezrobociem.

Laureat Polskiej tegorocznej Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł w kategorii Najlepszy film dokumentalny. Do tej pory otrzymał łącznie 12 nagród m.in.: Grand Prix Millennium Docs Against Gravity, nagrodę Smakjam dla Najlepszej Polskiej Produkcji 2022. Wygrał Festiwal Form Dokumentalnych NURT i Festiwal Spektrum, został nagrodzony też Moskitem od Magazynu K-MAG. Lombard otrzymał także tytuł Najlepszego Filmu z Europy Środkowej i Wschodniej na Astra Film Festival w Sibiu oraz Specjalne Wyróżnienie Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Atenach. 

MIĘDZY NAMI, reż. Dorota Proba, produkcja Studio Munka – Stowarzyszenie Filmowców Polskich, koprodukcja Wajda Studio

Intymny portret trzech związków. Pary decydują się podjąć szczerą rozmowę zainicjowaną zestawem pozornie prostych pytań. Powoli tworzy się przestrzeń do wymiany skrywanych emocji i wyznań. Autorka wnikliwie przyglądając się znaczeniu bliskości i obecności drugiego człowieka, tworzy trzy obrazy współczesnej miłości,

Laureat Nagrody dla Najlepszego Filmu Polskiego na Festiwalu Millenium Docs Against Gravity w 2020 roku i nagrody Złoty Anioł w konkursie filmów polskich na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest w 2020 r.

BUKOLIKA, reż. Karol Pałka, produkcja Wajda Studio, koprodukcja EC1 Łódź – Miasto Kultury, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

Przypowieść o ludziach żyjących inaczej, czuła obserwacja, z której rodzi się ciekawość i próba zbliżenia. Danusia i jej córka Basia żyją gdzieś na obrzeżach świata zgodnie z rytmem i prawami natury, wśród zwierząt i duchów umarłych. Ich enklawa daje spokój i poczucie bezpieczeństwa, ale także tęsknotę za kontaktem z drugim człowiekiem. 

Najlepszy Film Polski na Festiwalu Millenium Docs Against Gravity w 2021 roku, nagroda Srebrny Gołąb w Konkursie Międzynarodowym DOK Lepizig w 2021 r., nagroda publiczności na Festiwalu Form Dokumentalnych NURT w 2021 r. oraz nagroda Aleksandra Kamińskiego na Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu w Konkursie Dokumentalnym.