środa, 17 maja | 17:30 | sala Warszawa
Wolne media?! Spotkanie po filmie ZŁA PRASA reż. Rebecca Landsberry-Baker, Joe Peeler
W języku polskim
Partner: Europejskie Centrum Solidarności – fundator nagrody All About Freedom Festival dla najlepszego filmu o przyczyniającego się do szerokiego zrozumienia wartości solidarności.
Czym jest wolność prasy i jakie ma znaczenie dla zapewnienia demokracji? Czy w dobie mediów elektronicznych, wszechogarniającej automatyzacji, algorytmizacji i sztucznej inteligencji nie jest złudzeniem? Jaką rolę w tym procesie pełnią osoby walczące o rzeczy podstawowe, jak prawo do informacji? Doświadczenie rdzennej społeczności mieszkańców i mieszkanek rezerwatu Muscogee (Creek) Nation w Oklahomie i ich walka o wolność jest pretekstem do rozmowy o dostępie do rzetelnej informacji oraz prawdy w kontekście przyszłości mediów.
Gość:
Jan Kreft – prof. dr hab., medioznawca, profesor Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Szef Centrum Badań nad Zarządzaniem Algorytmicznym. Dziennikarz ekonomiczny i korespondent zagraniczny, menedżer zarządzający firmami mediów i nowych technologii. Autor kilkunastu książek, w tym: „Władza misjonarzy. Świt i zmierzch świeckiej religii w Dolinie Krzemowej”, „Władza platform. Za fasadą Google, Facebooka i Spotify” „Władza algorytmów – u źródeł potęgi Google i Facebooka”, "Za fasadą społeczności – zarządzanie nowymi mediami”.
Prowadzący:
Konrad Knoch – dr, historyk specjalizujący się w tematyce XX wieku, wykłada na Uniwersytecie Gdańskim, kierował pracą zespołu tworzącego wystawę stałą ECS, współkurator wystawy „Stocznia”. Redaktor sekcji tematycznej „Historia mediów i dziennikarstwa” w czasopiśmie „Media Biznes Kultura”. Autor artykułów poruszających problematykę prasy niezależnej i oficjalnej w PRL, biogramów działaczy opozycji, dokumentuje działania podziemnych wydawców