Znamy laureata Grand Prix Dolnego Śląska 20. MDAG!

Jury wrocławskiej edycji 20. Millennium Docs Against Gravity już po raz dwunasty przyznało Grand Prix Dolnego Śląska. Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego dla najlepszego filmu wyłonionego spośród dwunastki startującej w Konkursie Głównym wynosi 3000 euro.

Grand Prix Dolnego Śląska 20. edycji Millennium Docs Against Gravity „Pustelnik z Treig”, reż. Lizzie MacKenzie

Za spojrzenie, które jest esencją uważności; jedyną możliwą formą zjawiania się czasu, które udaje się w kinie, zwłaszcza dokumentalnym. Za precyzję i talent, których nie można zapisać w scenariuszu. Za obraz, który jest spektakularny, ale nie przez perfekcję kadru, lecz doskonałość wyższego rzędu biorącą formę z życia, życia właściwie przeżytego. Za wybór bohatera, który jest ekstremalnie wolny, radykalny, ale nie odpycha od siebie ludzi. Przeciwnie: nie można od niego oderwać wzroku i myśli. Za traktowanie filmu jako medium, które nie jest celem ostatecznym, bo dużo bardziej liczy się przyjaźń. Za przypomnienie, że chodzi o życie mimo wszystko.

 Dla Lizzy MacKenzie, twórczyni „Pustelnika z Treig”.

Jury obradowało w składzie:  

Magdalena Barbaruk – dr hab., pracująca w Instytucie Kulturoznawstwa UWr, zajmuje się sprawczością literatury, jej wpływem na sposoby życia oraz mapowanie przestrzeń. Autorka książek Długi cień Don Kichota oraz Sensy błądzenia. La Mancha i jej peryferie, a także filmu dokumentalnego Błędne mapy. Wrocławianka, wychowywała się z widokiem na kino i w kinie: jej piaskownicą była „Warszawa” (dziś DCF). Traktuje seans filmowy jako przestrzeń wglądu, gdzie akt poznawczy staje się zarazem aktem etycznym.

Kostiantyn Pochtar – ukraiński muzyk, multiinstrumentalista i songwriter. Życie dzieli między Wrocław i Kijów, gdzie był jednym z założycieli indie zespołu 5 Vymir, którego albumy są uznawane za jedne z najciekawszych na niezależnej scenie muzycznej Ukrainy. Obecnie występuje pod pseudonimem Postman. Ukończył „kijowską filmówkę”, czyli Ukraiński Narodowy Uniwersytet Teatru, Kina i Telewizji im. I. Karpenka-Karego na kierunku Inżynieria dźwięku.  

Kamil Bałuk – reportażysta, dziennikarz, absolwent MISH Uniwersytetu Wrocławskiego, socjologii, filologii niderlandzkiej oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Autor książek „Wszystkie dzieci Louisa” i „Wodecki. Tak mi wyszło”, publikował w „Dużym Formacie”, „Przekroju”, „Wysokich Obcasach”.  W radiu Newonce prowadzi podcast „Dawno temu w telewizji”. 

Zapraszamy na pokaz nagrodzonego filmu już w ten weekend! „Pustelnika z Treig” pokażemy w niedzielę (21.05) o 15:30 w sali Lalka. Film opowiada historię Kena Smitha, który od 40 lat mieszka w samotni nad jeziorem Traig w północnej Szkocji, bez prądu i bieżącej wody. Żyje tym, co przynosi mu ziemia i jezioro. W codzienności tego samotnika ukazuje się jego głęboki, duchowy stosunek do natury. „Gdy kochasz otaczającą przyrodę, ona odwzajemnia się tym samym” – tłumaczy Smith. 70-latek przedstawia również powody, dla których odwrócił się od cywilizacji.

Serdecznie gratulujemy tegorocznej laureatce Grand Prix Dolnego Śląska! 

Zdjęcie: Jerzy Wypych