Dwie nowe nagrody w programie festiwalu!

Ruszył proces zgłaszania filmów na 17. edycję festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Zgłoszenia będzie przyjmowane do 31 stycznia 2020 roku. Dla filmowców i widzów przygotowaliśmy wiele nowości. Między innymi po raz pierwszy zostaną przyznane dwie nagrody: Nagroda za całokształt twórczości oraz Nagroda dla najlepszego polskiego filmu dokumentalnego w Konkursie Polskich Filmów Dokumentalnych. 

Serdecznie zapraszamy reżyserów i producentów do zgłaszania filmów na nasz festiwal. Przyjmujemy zgłoszenia filmów, które podczas festiwalu będą miały swoją polską premierę, oraz których czas trwania przekracza 45 minut. Aby zgłosić film, należy zarejestrować się na stronie: https://vp.eventival.eu/mdagff/2020. Prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego filmu (Submissions Form). Pobieramy opłatę za zgłoszenie filmu w wysokości 10 euro.

Mamy przyjemność także poinformować, że we współpracy z Gildią Reżyserów Polskich oraz Gildią Polskich Reżyserów Dokumentalnych po raz pierwszy zorganizujemy podczas festiwalu Konkurs Polskich Filmów Dokumentalnych. Pokażemy najlepsze rodzime dokumenty, których z roku na rok w naszym kraju powstaje coraz więcej i które cieszą się na naszym festiwalu powodzeniem - podczas 16. edycji Millennium Docs Against Gravity polskie filmy zobaczyło 18 tysięcy widzów. W jury konkursu znajdą się uznani twórcy z całego świata. 

Z kolei Nagroda za całokształt twórczości będzie dla nas okazją na wyrażenie uznania tym reżyserom i reżyserkom, którzy szczególnie zasłużyli się rozwojowi kina dokumentalnego w Polsce i na świecie. Laureata lub Laureatkę poznamy jeszcze przed startem festiwalu, natomiast w trakcie jego trwania odbędzie się uroczysta gala wręczenia statuetki. 

Artur Liebhart, Dyrektor festiwalu: „W poprzednich latach na naszym festiwalu miały miejsce premiery filmów Hanny Polak, Michała Marczaka, Bartka Konopki (reżysera „Królika po berlińsku”, który otrzymał nominację do Oscara) oraz Marcela i Pawła Łozińskich czy Macieja Drygasa. Ostatnie edycje festiwalu, jak zauważył Tadeusz Sobolewski, były miejscem narodzin nowej fali polskiego dokumentu, na którą składają się świetne filmy, takie jak „Call Me Tony” (reż. Klaudiusz Chrostowski), „Książę i Dybuk” (reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski), „Love Express. Zaginięcie Waleriana Borowczyka” (reż. Kuba Mikurda), „21 x Nowy Jork” (reż. Piotr Stasik), „Symfonia Fabryki Ursus” (reż. Jaśmina Wójcik), „Diagnosis” (reż. Ewa Podgórska), „Marek Edelman… i była miłość w Getcie” (reż. Jolanta Dylewska), „Szukając Jezusa” (reż. Katarzyna Kozyra), „Zud” (reż. Marta Minorowicz) i wiele innych. Nadszedł czas, żebyśmy stworzyli jeszcze więcej przestrzeni dla polskich dokumentalistów na Millennium Docs Against Gravity. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na stworzenie Konkursu Polskich Filmów Dokumentalnych”. 

Festiwal Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w sześciu polskich miastach –  od 4 do 13 września w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu, Bydgoszczy. O datach, w jakich festiwal odbędzie się w Gdyni, poinformujemy wkrótce.

Niedługo podamy kolejne informacje i odkryjemy pierwsze filmy z przyszłorocznego programu.