„We Will Not Fade Away” Alisy Kovalenko w programie Berlinale! Polska premiera na MDAG

Polsko-ukraiński film „We Will Not Fade Away” Alisy Kovalenko będzie miał swoją światową premierę podczas Berlinale. Pełną młodzieńczej energii opowieść o dorastaniu w cieniu wojny polska publiczność zobaczy po raz pierwszy w maju na jubileuszowej, 20. edycji MDAG. 

Górniczy rejon Donbasu, rok 2019. Nowa inwazja Rosjan wisi w powietrzu, w oddali słychać odgłosy strzałów i wybuchów. W tej scenerii obserwujemy piątkę wchodzących w dorosłość nastolatków, którzy zaczynają poważnie myśleć o swojej przyszłości. Alisa Kovalenko nie tworzy filmu o dramacie wojny, ale pełną nadziei i piękna płynącego z bohaterów opowieść o dojrzewaniu. Bohaterowie i bohaterki tworzą kolorową, pełną pomysłów paczkę - niektórzy z nich malują, inni robią zdjęcia, a jeszcze inni marzą o karierze aktorskiej albo zostaniu kolejnym Elonem Muskiem. Udaje im się znaleźć miejsce na marzenia i nadzieję, mimo że świat wokół płonie. Ich niesamowita ciekawość oraz twórcza energia są w stanie rozkwitać nawet w ciężkich czasach. Buntują się, dają się porwać przygodzie, brawurowo zapuszczają się na pola minowe i do szybów węglowych, starając się wykorzystać ostatnie złote godziny dzieciństwa.

Równocześnie marzą o ucieczce, nie tylko od wojny, ale też jak ich rówieśnicy na całym świecie od nudy małej miejscowości. Niespodziewanie pojawia się okazja, żeby wyruszyć w daleką podroż. Otrzymują zaproszenie od słynnego podróżnika, który postanawia zorganizować im wyprawę do Nepalu. Czy ich sen o podboju świata się spełni? 

Twórcy filmu: 

Scenariusz i reżyseria: Alisa Kovalenko

Producent: Valeryi Kalmykow (Trueman Production, Ukraina), Stephane Siohan, East Roads Films, Francja), Katarzyna Kuczyńska, Tomasz Morawski (Haka Films, Polska)

Zdjęcia: Serhyi Stetsenko, Alisa Kovalenko

Montaż: Maryna Maykovska, Kasia Boniecka

Dźwięk: Mariia Nesterenko

Kanały social media filmu: 

Facebook: https://www.facebook.com/WeWillNotFadeAwayDoc (@WeWillNotFadeAwayDoc)

Instagram: https://www.instagram.com/wewillnotfadeaway.doc/ (@wewillnotfadeaway.doc)

Oficjalne hasztagi filmu: #WeWillNotFadeAway #WWNFA #Berlinale #Berlinale2023 and #BerlinaleGeneration

Jubileuszowa 20. edycja MDAG odbędzie się w dniach 12-21 maja 2023 roku w kinach w ośmiu polskich miastach - Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy i Lublinie oraz online - od 23 maja do 4 czerwca na platformie mdag.pl. Mecenasem tytularnym festiwalu jest Bank Millennium (www.bankmillennium.pl).