Konkurs Główny o Grand Prix Dolnego Śląska
Millennium Docs Against Gravity Film Festival we współpracy z Dolnośląskim Centrum Filmowym ponownie organizuje odsłonę festiwalu we Wrocławiu. W tym roku już po raz dwunasty zostanie przyznane Grand Prix Dolnego Śląska. Lokalne jury przyzna nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego w wysokości 3000 euro dla najlepszego filmu wyłonionego spośród dwunastki startującej w Konkursie Głównym.
JURY:
Kamil Bałuk – reportażysta, dziennikarz, absolwent MISH Uniwersytetu Wrocławskiego, socjologii, filologii niderlandzkiej oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Autor książek „Wszystkie dzieci Louisa” i „Wodecki. Tak mi wyszło”, publikował w „Dużym Formacie”, „Przekroju”, „Wysokich Obcasach”. W radiu Newonce prowadzi podcast „Dawno temu w telewizji”. Wykładał m.in. na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego i w Polskiej Szkole Reportażu w Warszawie, której przez 7 lat był koordynatorem. Stypendysta Fundacji im. Ryszarda Kapuścińskiego i MKiDN.
Magdalena Barbaruk – dr hab., pracująca w Instytucie Kulturoznawstwa UWr, zajmuje się sprawczością literatury, jej wpływem na sposoby życia oraz mapowanie przestrzeń. Prowadzi badania w Hiszpanii oraz w krajach Ameryki Południowej, głównie w Chile. Autorka książek Długi cień Don Kichota oraz Sensy błądzenia. La Mancha i jej peryferie, a także filmu dokumentalnego Błędne mapy, w którym eksperymentuje z formą eseju i środkami audiowizualnymi. Zajmuje się działalnością tzw. „Szkoły z Valparaíso”, która połączyła architekturę i poezję z misją dekolonizacji (niedługo ukaże się jej książka pt. Ruch Amereidy). Wrocławianka, wychowywała się z widokiem na kino i w kinie: jej piaskownicą była „Warszawa” (dziś DCF). Traktuje seans filmowy jako przestrzeń wglądu, gdzie akt poznawczy staje się zarazem aktem etycznym.
Kostiantyn Pochtar - ukraiński muzyk, multiinstrumentalista i songwriter. Życie dzieli między Wrocław i Kijów, gdzie był jednym z założycieli indie zespołu 5 Vymir, którego albumy są uznawane za jedne z najciekawszych na niezależnej scenie muzycznej Ukrainy. Obecnie występuje pod pseudonimem Postman. Ma za sobą setki koncertów w kilkunastu europejskich krajach, w tym na OFF Festival, Sziget (HU), Fusion (DE), Zermatt Unplugged (CH). 2022 rok spędził w charytatywnej trasie koncertowej #StandWithUkraine, o której pisali między innymi „Rolling Stone”, BBC, „Gazeta Wyborcza”, „Polityka”. Ukończył „kijowską filmówkę”, czyli Ukraiński Narodowy Uniwersytet Teatru, Kina i Telewizji im. I. Karpenka-Karego na kierunku Inżynieria dźwięku.