sobota, 20 maja, 18:00, Sala 1
po filmie BIAŁE JAJA NA ŚCIANACH, reż. Sarah Vos
PARTNER: Estrada Poznańska, Miasto Poznań, Noc Muzeów
Przezroczysty przywilej. Rozmawiają Aleksandra Pietrzak i Miłosz Markiewicz.
Jak sprawić, by instytucje kultury stały się bardziej przyjazne dla osób, które je odwiedzają? Czy istnieją uniwersalne strategie, dzięki którym nikt nie poczuje się wykluczony ani obrażony? Historia zmian na ekspozycji w amsterdamskim Stedelijk Museum to dobry punkt wyjścia, by zapytać o opresyjną rolę kanonu w kształtowaniu kulturowej świadomości Europy. Czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie podobne procesy w polskich instytucjach? Walka z marginalizacją osób wykluczonych jest przecież nie tyle kwestią politycznej poprawności, co fundamentem odpowiedzialnego współzamieszkiwania świata.
Rozmawiają:
Aleksandra Pietrzak – asystentka w Muzeum Narodowym w Poznaniu, kuratorka, historyczka i krytyczka sztuki, absolwentka historii sztuki na UJ oraz sztuki współczesnej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Współpracowała z Zachętą, internetowym domem aukcyjnym Numarte+ i krakowską Galerią pod Baranami. Autorka tekstów m.in. dla „Rynek i Sztuka”, „Czas Kultury”, „Linia Prosta”.
Miłosz Markiewicz – doktor nauk humanistycznych, historyk sztuki i kulturoznawca. Jest adiunktem na Wydziale Antropologii i Kulturoznawstwa UAM oraz kierownikiem literackim Teatru Śląskiego w Katowicach. Badawczo zajmuje się zagadnieniami nowego pojmowania wspólnoty, kategoriami nie-obecności i niepełno(s)prawności, a także przemocą strukturalną w instytucjach kultury.