Znamy filmy biorące udział w Konkursie Głównym 20. MDAG

W tym roku do Konkursu Głównego festiwalu zostało zakwalifikowanych 12 filmów, w tym aż trzy produkcje lub koprodukcje polskie! Będą walczyły nie tylko o Grand Prix - Nagrodę Banku Millennium, ale także nagrody lokalne w pozostałych miastach festiwalowych: Grand Prix Dolnego Śląska we Wrocławiu, Bydgoszcz ART/DOC AwardNagrodę Publiczności Województwa Śląskiego w Katowicach, Grand Prix Miasta Gdyni oraz Nagrodę Wolności ufundowaną przez Miasto Poznań

 NIEWINNOŚĆ (Innocence), reż.Guy Davidi

Film przedstawia proces militaryzacji izraelskiego społeczeństwa, które od kołyski poddane jest działaniom PR-owym armii.

 CAŁE TO PIĘKNO I KREW (All the Beauty and the Bloodshed), reż. Laura Poitras

Trzymający w napięciu portret Nan Goldin, która opuściła dom w młodym wieku i dokonała przełomu jako fotografka dzięki „Balladzie o seksualnej zależności”, a obecnie walczy z wielkim koncernem farmaceutycznym.

 APOLONIA, APOLONIA, reż. Lea Glob

Historia Apolonii Sokol – artystki, która wyrosła z undergroundowej sceny teatralnej w Paryżu, prowadząc życie charakterystyczne dla tamtejszej bohemy, równocześnie starając się przebić w świecie sztuki.

 NIE ZNIKNIEMY (We Will Not Fade Away), reż. Alisa Kovalenko

Śledzimy losy piątki ukraińskich nastolatków dorastających w małych miasteczkach górniczego okręgu ukraińskiego Donbasu.

 SIOSTRZEŃSTWO ŚWIĘTEJ SAUNY (Smoke Sauna Sisterhood), reż. Anna Hints

W mroku sauny kobiety dzielą się swoimi najskrytszymi sekretami i intymnymi przeżyciami, zmywając wstyd uwięziony w ich ciałach i odzyskując siły.

 POD NIEBEM DAMASZKU (Under the Sky of Damascus), reż. Heba Khaled, Talal Derki, Ali Wajeeh

Zgrana i pełna pasji grupa młodych syryjskich kobiet rozpoczyna radykalny projekt: produkcję spektaklu, która szczegółowo opisuje oraz ujawnia kulturę mizoginii i wykorzystywania seksualnego -- to część codziennego życia kobiet w ich kraju od pokoleń.

 ZŁA PRASA (Bad Press), reż. Rebecca Landsberry-Baker, Joe Peeler

Kiedy Muscogee Nation nagle zaczyna cenzurować swoją wolną prasę, dziennikarze zaczynają walczyć o ujawnienie korupcji swojego rządu w historycznej bitwie, która będzie miała konsekwencje dla całego kraju.

 PIANOFORTE, reż. Jakub Piątek

To opowieść o młodych uczestnikach_czkach prestiżowego Konkursu Chopinowskiego, przed którymi stoi jedyna taka szansa w życiu, co wiąże się także z niesamowitymi emocjami.

 W TEATRZE PRZEMOCY (Theatre of Violence), reż. Łukasz Konopa, Emil Langballe

Opowieść o tym, jak Dominic Ongwen - pierwszy w historii człowiek, który jako dziecko był jednocześnie żołnierzem - stanął przed Międzynarodowym Trybunałem Haskim i został oskarżony o zbrodnie wojenne z dawnych lat.

 CZEKAJĄC NA PRZYPŁYW (Against The Tide), reż. Sarvnik Kaur

Dwóch przyjaciół, rdzennych rybaków z Koli w Bombaju, zostaje doprowadzonych do rozpaczy przez umierające morze.

 PUSTELNIK Z TREIG (The Hermit of Treig), reż. Lizzie MacKenzie

Ken Smith spędził ostatnie cztery dekady w szkockich górach, mieszkając samotnie w domku z bali położonym niedaleko jeziora Loch Treig i szukając duchowego związku z dziką przyrodą.

 PIEŚNI WIELORYBÓW (Whale Nation), reż. Jean-Albert Lièvre

Spektakularny wizualnie i muzycznie film inspirowany bestsellerową książką Heathcote Williamsa „Whale Nation” zabiera nas w odkrywczą podróż do świata wielorybów, pokazując ich niezwykłe zdolności oraz bogate i złożone życie społeczne.