Ponad 138 000 osób wzięło udział w 19. edycji Millennium Docs Against Gravity!

Po raz trzeci festiwal filmowy Millennium Docs Against Gravity odbył się w formie hybrydowej. Po części kinowej, która zawitała w dniach 13-22 maja do ośmiu polskich miast (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Lublin, Bydgoszcz i po raz pierwszy Łódź), odbyła się część online na stronie mdag.pl od 24 maja do 5 czerwca. Łącznie w obu częściach udział wzięło aż 138 069 osób! To ponad cztery tysiące osób więcej niż w 2021 roku. 

Artur Liebhart, dyrektor i założyciel festiwalu, przekazał ogromne podziękowania dla Mecenasa Tytularnego wydarzenia, Banku Millennium, kin festiwalowych, widzów, widzek, wszystkich instytucji współpracujących, patronów medialnych oraz wolontariuszy i wolontariuszek, dzięki którym tak wielkie przedsięwzięcie mogło mieć miejsce: „Chciałbym serdecznie podziękować Mecenasowi Festiwalu, Bankowi Millennium, za zaufanie i konsekwentne wspieranie rozwoju naszego festiwalu przez 17 lat. Ogromnie nas cieszy, że w tym roku dołączyli do nas także nowi Partnerzy, w tym jeden ze światowych liderów płatności cyfrowych Visa. Pracujemy już intensywnie nad kolejną, jubileuszową, 20. edycją festiwalu w 2023 roku”.

Mateusz Góra, szef działu komunikacji i rozwoju publiczności, zwraca uwagę na dynamikę pracy z widownią w okresie pandemii oraz znaczenie powrotu do dat majowych festiwalu: „Ogromnie nas cieszy, że publiczność niesamowicie zareagowała po dwóch pandemicznych latach na powrót festiwalu do dat majowych. Nie byliśmy pewni, czy część online w okresie wiosennym sprawdzi się tak dobrze, jak na przełomie września i października w ciągu ostatnich dwóch lat, kiedy wieczory były dłuższe i utrzymywane były obostrzenia. Na szczęście niezależnie od warunków za oknem i swobody wychodzenia, nasza wspaniała publiczność postanowiła spędzić czas z najwyższej jakości kinem dokumentalnym. Dzięki temu mimo znacząco krótszego trwania, wirtualna odsłona festiwalu zanotowała w 2022 roku frekwencję niemal równą zeszłorocznej”. 

Część kinowa, która odbyła się w ośmiu miastach, zgromadziła stacjonarnie 74 446 osób. Z kolei wynik oglądalności części online to 37 425 e-biletów. Zakładając, że większość osób nie ogląda filmów w pojedynkę, widzów online było jednak więcej. Festiwale na całym świecie stosują mnożnik 1,7. Ostatecznie więc w części online uczestniczyło łącznie 63 623 osób. Razem w 19. edycji festiwalu wzięło udział 138 069 widzów i widzek.

W ramach 19. Millennium Docs Against Gravity online nie zabrakło także dyskusji i debat nadawanych na żywo oraz przygotowanych specjalnie dla tej części festiwalu. W tym roku za sprawą nowego partnera MDAG, platformy TikTok, wydarzenia odbywały się nie tylko na Facebooku i kanale YouTube. W sumie 16 wirtualnych spotkań oglądało aż 86 271 osób, znacząco zwiększając dotarcie z wiedzą oraz kulturą filmową do fanów i fanek wartościowego kina dokumentalnego!

Najważniejszymi tematami 19. edycji Millennium Docs Against Gravity okazały się psychologia, relacje oraz samoświadomość. Zostały wręczone 22 nagrody filmowe, w tym Grand Prix – Nagroda Banku Millennium dla filmu „Lombard” (The Pawnshop) Łukasza Kowalskiego.

W miastach festiwalowych zostały przyznane lokalne nagrody w Konkursie Głównym: Grand Prix Dolnego Śląska we Wrocławiu, Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni, Nagroda Wolności ufundowana przez miasto Poznań, Nagroda Publiczności Województwa Śląskiego w Katowicach oraz Bydgoszcz Art.Doc Award.