Paweł Pawlikowski przewodniczącym jury Konkursu Głównego podczas 17. edycji Millennium Docs Against Gravity

Paweł Pawlikowski, wielokrotnie nagradzany polski reżyser, laureat Złotej Palmy i zdobywca Oscara® za film „Ida”, będzie przewodniczącym jury Konkursu Głównego w czasie największego polskiego festiwalu filmów dokumentalnych. 

Dokumentalne początki

Pawlikowski rozpoczynał swoją pracę reżyserską od filmów dokumentalnych. Współpracując z BBC stworzył chociażby głośny film „Z Moskwy do Pietuszek z Wieniediktem Jerofiejewem" (1990), w którym przemierzał trasę opisaną w poemacie „Moskwa-Pietuszki”, przysłuchując się przy okazji temu, o czym rozmawiają Rosjanie oraz cytując dzieło samego Jerofiejewa. W „Podróżach Dostojewskiego” (1991) podążał z kolei za prawnukiem Igora Dostojewskiego, który przyjechał na zaproszenie fanów pisarza do Niemiec, niewiele wiedząc o swoim przodku. Prawdziwym celem mężczyzny, pracującego jako tramwajarz, było zdobycie wymarzonego Mercedesa. Silną pozycję wśród twórców dokumentalnych Pawlikowski zawdzięcza także „Serbskiemu eposowi” z 1992 roku, obrazowemu freskowi dotyczącemu konfliktu na Bałkanach, który jest daleki od jednoznaczności – reżyser unika w nim pokusy dziennikarskiego relacjonowania wydarzeń. W Wielkiej Brytanii kultowa stała się dokudrama „Twockers”, nakręcona przez Pawlikowskiego w 1998 roku. To opowieść o życiu dzieciaków z biednych osiedli na przykładzie historii złodziejaszka Trevora, który zakochuje się w dziewczynie o imieniu Amie i postanawia wyjść na prostą.

Przejście do kina fabularnego

Przechodząc do tworzenia filmów fabularnych, reżyser sięgnął po słowiański motyw, tworząc w 2000 roku „Ostatnie wyjście”. Bohaterką filmu jest rosyjska imigrantka starająca się o azyl w Wielkiej Brytanii. Kolejny film Pawlikowskiego, „Lato miłości” (2004), opowiadał o letnim romansie dwóch bohaterek, pochodzących z zupełnie różnych światów. Ten film pozwolił ugruntować Pawlikowskiemu pozycję jednego z najciekawszych współczesnych reżyserów europejskich, a rola jednej z dziewczyn, Tamsin, była początkiem kariery Emily Blunt. W 2011 roku powstała „Kobieta z piątej dzielnicy” – opowieść o obsesyjnej relacji i szaleństwie na podstawie powieści Douglasa Kennedy'ego. W filmie Pawlikowskiego zagrali Ethan Hawke, Kristin Scott Thomas oraz Joanna Kulig. 

Arcydzieła współczesnego kina

Międzynarodowy rozgłos oraz najważniejsze nagrody w świecie filmu przyniosły reżyserowi dwa czarno-białe, kameralne filmy – „Ida” (2013) oraz „Zimna wojna” (2017). Za historię zakonnicy odkrywającej swoje prawdziwe pochodzenie Pawlikowski otrzymał Nagrodę BAFTA dla Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego oraz Oscara® w tej samej kategorii. „Ida” jest pierwszym polskim filmem w historii z Oscarem® w kategorii Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego. „Zimna wojna” okazała się równie wielkim sukcesem. Film został zakwalifikowany do Konkursu Głównego 71. Festiwalu w Cannes jako pierwszy polski film od czasu „Przesłuchania” z 1990 roku. Pawlikowski otrzymał Złotą Palmę za Najlepszą Reżyserię. W tej kategorii zwyciężył także podczas rozdania Europejskich Nagród Filmowych w 2018 roku, „Zimna wojna” została Najlepszym Europejskim Filmem, dodatkowo otrzymując nagrody w kategoriach: Najlepszy Europejski Montażysta (Jarosław Kamiński), Najlepszy Europejski Scenarzysta (Paweł Pawlikowski) oraz Najlepsza Europejska Aktorka (Joanna Kulig).

Ze względu na swoją przeszłość związaną z kinem dokumentalnym oraz ogromne osiągnięcia, festiwal poprosił Pawlikowskiego, żeby przewodniczył obradom jury, które przyzna Nagrodę Banku Millennium 17. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity. 

Hity 17. edycji Millennium Docs Against Gravity

Festiwal informował w ostatnich tygodniach o pierwszych filmach, które zostaną zaprezentowane w Polsce we wrześniu. Znajdują się wśród nich dwa filmy opowiadające o Syrii, które zostały nominowane do Oscara® w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny – „For Sama” oraz „The Cave”. Hitem festiwalu będzie także polska „Lekcja miłości” – opowieść o 69-letniej Joli, która układa swoje życie na nowo po zakończeniu długiego, toksycznego związku i powrocie po wielu latach do Polski z Włoch.

Festiwal Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w sześciu polskich miastach –  od 4 do 13 września w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu, Bydgoszczy. O datach, w jakich festiwal odbędzie się w Gdyni, poinformujemy wkrótce.

Sponsorem tytularnym wydarzenia jest Bank Millennium, związany z festiwalem od 2006 roku. W zeszłym roku w pokazach festiwalowych i wydarzeniach towarzyszących uczestniczyło tylko w Warszawie ponad 58 tys. osób (wzrost o 46% w stosunku do roku 2018), a we wszystkich sześciu miastach – prawie 93 tys. widzów.

Więcej informacji można znaleźć w nowej zakładce na stronie festiwalu dotyczącej komunikacji: https://www.communication.mdag.pl/home-pl