NAGRODA BYDGOSZCZ ART.DOC AWARD trafiła do filmu „Zostało nam słońce"

WERDYKT JURY Bydgoskiego ANEKSU: Magdaleny Rucińskiej, Marka Noniewicza i Janusza Mazura

NAGRODA BYDGOSZCZ ART.DOC AWARD o wartości 2000 EURO dla

Arami Ullóna, autora filmu „ZOSTAŁO NAM SŁOŃCE”

Uzasadnienie:

Świadomość własnej tożsamości i potrzeba zachowania pamięci o tradycji, która za chwilę na naszych oczach zniknie, tworzą obraz bohatera filmu „Zostało nam Słońce”. Film opowiada kameralną historię Indianina z plemienia Ayoero, który wraz z współplemieńcami żyje na marginesie cywilizacji w warunkach niemal urągających godności. Żyjąc w skrajnym ubóstwie jest przy tym pełen godności, świadomy własnej sytuacji w pełni ją akceptuje.

Z pozoru pogodny tęskni za lasem, naturalnym środowiskiem plemienia,  tej tęsknocie potrafi zachować jednak pogodę ducha. Może dlatego, że w zderzeniu z cywilizacją nie zatracił świadomości, kim jest. Ta świadomość określa jego byt i nakazuje zachować pamięć o tradycjach plemienia, które zapisuje dysponując prymitywnym magnetofonem. Twórcy filmu nie kreują bohatera, jedynie towarzyszą mu dyskretnie z kamerą, oddając głos jako przedstawicielowi ginącej cywilizacji, po której ślad zostanie tylko w filmie. Filmowany w prosty sposób nie próbuje wizualnością zawłaszczyć historii, nie stara się nas uwieść estetyzując obraz tragedii. I może dlatego film wydaje się tak ważny i tak inny od pozostałych prezentowanych na festiwalu filmów, które w wielu wypadkach przywołują wydarzania znane wszystkim z doniesień medialnych.

 

Honorowe wyróżnienie Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy dla najlepszej produkcji dotykającej problematyki praw człowieka – Jonas Poher Rasmussen za film „PRZEŻYĆ”

Uzasadnienie:

Główny bohater filmu – Afgańczyk – nastoletni Amin wraz ze swoją rodziną nadaje w tym filmie wszystkim bezimiennym uchodźcom, również tym gnębionym i prześladowanym dzisiaj na granicy z Polską, człowieczeństwo, przypominając, że ich prawa są naszym obowiązkiem.