Millennium Docs Against Gravity członkiem Europejskiej Akademii Filmowej!

W dniu gali otwarcia festiwalu dyrektor artystyczny Karol Piekarczyk podkreśla, jak ogromne ta decyzja ma znaczenie: W tym roku, na miesiąc przed festiwalem, zostaliśmy zaproszeni do specjalnego grona festiwali wchodzących w skład Europejskiej Akademii Filmowej. Filmy pokazywane i nagrodzone na naszym festiwalu mają dzięki temu niebywałą szansę powalczyć o Europejskie Nagrody Filmowe. Dodatkowo, Millennium Docs Against Gravity rekomenduje filmy do tychże nagród.

To wyróżnienie bardzo nas cieszy, bo jest uhonorowaniem pracy wielu osób, dzięki którym festiwal w ostatnich latach się tak bardzo rozwinął – co zostało zauważone przez międzynarodową branżę filmową. Ten zaszczyt jest też tym bardziej wyjątkowy, iż lista festiwali EFA bardzo rzadko się zmienia. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, ponieważ twórczynie i twórcy będą dzięki naszemu festiwalowi mogli walczyć o jedne z najważniejszych nagród w świecie filmu!

Na festiwal zapraszamy wszystkich!

Na pokazy wybranych hitów tegorocznej 19. edycji Millennium Docs Against Gravity serdecznie zapraszamy osoby z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. 

Już po raz czwarty dzięki wsparciu Banku Millennium  na Millennium Docs Against Gravity zaprezentujemy wybrane hity 19. edycji festiwalu z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących. Wspólnie z Fundacją Kultury bez Barier wybraliśmy trzy wyjątkowe tytuły, które doskonale prezentują różnorodność tegorocznego programu. Pokazy filmów z audiodeskrypcją odbędą się w najlepszych godzinach, oferując dostęp do nich jak najszerszej grupie widzów. Tym samym festiwal każdemu stwarza możliwość współuczestniczenia i współprzeżywania seansów filmowych. W tym roku pokazy z audiodeskrypcją odbędą się w trzech miastach, a następnie po raz kolejny także w wersji online. Widzowie i widzki z całego kraju będą mogli zobaczyć filmy w takiej wersji!

– Z myślą o osobach z niepełnosprawnościami, kontynuujemy projekt audiodeskrypcji. – mówi Iwona Jarzębska, dyrektorka Departamentu Public Relations Banku Millennium. – Wybrane filmy i seanse będą już czwarty rok z rzędu wyświetlane z napisami dla niesłyszących oraz z opcją przekazywania głosem, przez słuchawki werbalnego opisu treści wizualnych. Dzięki temu osoby niewidome i słabowidzące, seniorzy oraz osoby z dysleksją i niepełnosprawnością intelektualną, mogą bez ograniczeń uczestniczyć w festiwalu i cieszyć się najnowszymi produkcjami dokumentalnymi z całego świata - w kinie lub dzięki hybrydowej formie festiwalu, w domowym zaciszu.

Bank Millennium jest mecenasem Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity od 2006 roku. W 2016 roku objął patronat tytularny nad wydarzeniem.

Pokazy filmów z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących odbędą się w Warszawie, Gdyni i Wrocławiu. W Warszawie będą to trzy tytuły: „Dom z drzazg” (A House Made of Splinters) w reżyserii Simona Lerenga Wilmonta, czyli wzruszająca, pełna ciepła opowieść o opiekunach i wychowankach tymczasowego domu dziecka we wschodniej Ukrainie; „McCurry. W pogoni za kolorem” (McCurry: The Pursuit of Color) w reżyserii Denisa Delestraca – pierwszy pełnometrażowy portret Steve'a McCurry'ego, autora kultowych fotografii dokumentujących najważniejsze wydarzenia XX i XXI wieku, w tym kultowego zdjęcia zielonookiej afgańskiej dziewczynki oraz film „Rzeka” w reżyserii Liz Garbus - spektakularny wizualnie film o roli rzek we współczesnym świecie, z narracją czytaną przez Willema Dafoe i muzyką m.in. Radiohead. 

Poniżej dokładne daty oraz miejsca projekcji filmów z audiodeskrypcją:

Warszawa
„McCurry. W pogoni za kolorem”

14.05.2022, 20:00  // Elektronik, Duża Sala 
„Rzeka”
18.05.2022, 20:30  // Elektronik, Duża Sala 
„Dom z drzazg”
20.05.2022, 20:30 // Elektronik, Duża Sala 
„Lombard”
22.05.2022, 20:30 // Kinoteka 1 + spotkanie z reżyserem

Gdynia
„McCurry. W pogoni za kolorem”

15.05.2022,  13:45 // Sala Goplana
„Lombard”
17.05.2022,  20:30 // Sala Warszawa

Wrocław
„Lombard”
21.05.2022, 16:15 // Sala Warszawa
„McCurry. W pogoni za kolorem”
22.05.2022, 11:45 // Sala Warszawa

Filmy z audiodeskrypcją będą dostępne także w części online festiwalu. Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 13-22 maja w ośmiu miastach – Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie, Bydgoszczy oraz po raz pierwszy w Łodzi! Od 24 maja do 5 czerwca odbędzie się część online na stronie mdag.pl. Mecenasem tytularnym festiwalu jest Bank Millennium (www.bankmillennium.pl).