Dwa filmy rekomendowane przez Millennium Docs Against Gravity od razu na shortliście do Europejskich Nagród Filmowych!

Od tego roku Millennium Docs Against Gravity jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej i trudno byłoby sobie wyobrazić lepszy początek nowej drogi dla największego polskiego festiwalu filmowego niż ogłoszona we wtorek shortlista do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Najlepszy Europejski Film Dokumentalny. Wśród 13 pełnometrażowych tytułów znalazły się aż dwa rekomendowane przez MDAG! To podkreśla silną pozycję festiwalu na tle innych europejskich imprez filmowych. 

Pierwszą z rekomendacji jest wstrząsający i niezwykle ważny, bo upominający się o pamięć na temat „zapomnianego ludobójstwa”, film Hanny Polak - „Anioły z Sindżaru”. Przez kilka lat polska wybitna reżyserka śledziła losy Jezydów ocalałych z rzezi zorganizowanej przez Państwo Islamskie. 

Z kolei „Dom z drzazg” (House Made of Splinters) Simona Lerenga Wilmonta jest czułym, intymnym obrazem domu tymczasowego dla dzieci, który znajdował się blisko linii frontu rosyjskiej inwazji na Ukrainę z 2014 roku. Do tego miejsca trafiały skrzywdzone dzieci, które dzięki zaangażowanym opiekunom w końcu mogły zaznać bezpieczeństwa i opowiedzieć swoje historie. Panująca tam magiczna atmosfera pozwala im mieć nadzieję na nowy początek. 

W tegorocznym i zeszłorocznym programie Millennium Docs Against Gravity znalazło się wiele innych filmów z shortlisty, ale na szczególną uwagę zasługuje druga polska produkcja w tej selekcji -„Film balkonowy” Pawła Łozińskiego, który pokochała publiczność festiwalu w 2021 roku i został następnie wprowadzony do kin przez Against Gravity. 

Millennium Docs Against Gravity zostało równocześnie z przyjęciem do Europejskiej Akademii Filmowej zakwalifikowane do grona najważniejszych europejskich festiwali (Major European Festivals). Tym samym europejskim filmom ze swojego programu, nie tylko tym bezpośrednio rekomendowanym, otwiera drogę do Europejskiej Nagrody Filmowej, ponieważ wszystkie tytuły, które chcą starać się o to wyróżnienie, muszą być prezentowane na kilku festiwalach z tej grupy. W tym roku były to „Nelly i Nadine” (Nelly & Nadine) Magnusa Gerttena, „Trzy minuty zawieszone w czasie” (Three Minutes - A Lengthening) Bianki Stigter czy „Instagramowa rodzina” (Girl Gang) Susanne Regina Meures.

Komentarz Karola Piekarczyka, dyrektora artystycznego Millennium Docs Against Gravity: „To ogromne wyróżnienie, że na shorliście znalazły się filmy, które rekomendowaliśmy i z którymi jako festiwal jesteśmy blisko związani. Zarówno Hanna Polak jak i Simon Lereng Wilmont są naszymi przyjaciółmi, gościli u nas i pokazywali swoje poprzednie filmy publiczności. Dodatkowo „Dom z drzazg” wspieraliśmy już na etapie produkcji i z wielką niecierpliwością czekaliśmy na moment, kiedy będzie mogli zaprezentować ten film u nas. Bardzo nas cieszy, że chociaż jesteśmy nowym członkiem Europejskiej Akademii Filmowej, nasz głos został już usłyszany, a rekomendowane przez nas filmy mają szansę na nominacje. Trzymamy kciuki!”.