„Wulkan miłości", „Simona" i „Lombard" - daty premier Against Gravity w 2022 roku!

Już 19 sierpnia polscy widzowie i widzki będą mogli zobaczyć na wielkim ekranie wciągającą, piękną i niepowtarzalną historię miłosną - dokumentalny romans z wulkanami w jednej z głównych ról. „Wulkan miłości” Sary Dosy jest zapisem życiowej pasji Maurice’a i Katii Krafftów - najsłynniejszych wulkanologów, którzy kochali siebie tak mocno, jak badanie najpiękniejszych i najbardziej śmiercionośnych miejsc na naszej planecie. Dzięki swojej pasji zwiedzili całą planetę, często ratując swoimi ostrzeżeniami tysiące ludzkich istnień.

WULKAN MIŁOŚCI (Fire of Love), reż. Sara Dosa: 19 sierpnia

Więcej o filmie: Prawdziwe love story o niezwykłym trójkącie miłosnym, w którym występuje francuskie małżeństwo naukowe Katii i Mauricea Krafftów oraz uwielbiane przez nich wulkany. Przez ćwierć wieku podróżowali razem do wszystkich, które mogli znaleźć na naszej planecie, stając się tym samym najsłynniejszymi i najbardziej żarliwymi wulkanologami na świecie. Zginęli także wspólnie – podczas erupcji w Japonii w 1991 roku. Dzięki ich pasji powstało olbrzymie archiwum fascynujących zdjęć i filmów. „Wulkan miłości” z narracją Mirandy July jest hipnotyczna analizą życia na krawędzi przepaści, w oparach dymu i lawy o temperaturze 1200°C. „Ciekawość jest silniejsza od lęku” – jak stwierdziła kiedyś Katia. „Wulkan miłości” otrzymał Nagrodę za Najlepszy Montaż w Amerykańskim Filmie Dokumentalnym na tegorocznym festiwalu w Sundance. Autorem muzyki oryginalnej jest Nicolas Godin – połowa francuskiego duetu Air.

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=r9xN5z5ix3o

SIMONA, reż. Natalia Koryncka-Gruz: 30 września

O życiu w bliskości natury i poświęceniu się bez reszty jej badaniu opowiada także pierwsza z jesiennych propozycji Against Gravity. „Simona” Natalii Korynckiej-Gruz to podzielona na rozdziały (niektóre w całości poświęcone zwierzętom, z którymi bohaterka filmu miała niepowtarzalne, bliskie relacje) opowieść o Simonie Kossak - legendarnej naukowczyni żyjącej w Puszczy Białowieskiej. Ten film wejdzie na ekrany polskich kin 30 września.

Więcej o filmie: Kim naprawdę była Simona Kossak - legendarna badaczka, która żyła otoczona zwierzętami w Puszczy Białowieskiej? Dlaczego uciekła od rodziny - słynnego rodu Kossaków? Jak wyglądało życie pierwszej polskiej ekolożki-aktywistki w latach 70.? Unikalne, często prezentowane po raz pierwszy w filmie, zdjęcia i nagrania z archiwum Simony oraz jej partnera Lecha Wilczka przenoszą nas do istniejącej od pradawnej Puszczy i pozwalają doświadczyć wyjątkowego życia z dala od cywilizacji. Simona była ulubienicą terroryzującego okolicę kruka, matkowała rysiowi i łosiom, a  jej empatyczne podejście do zwierząt i roślin nie tylko pozwoliło nam zobaczyć Puszczę Białowieską jako unikalny na skalę światowa ekosystem, ale też pomaga zrozumieć, że jesteśmy współlokatorami na Ziemi i powinniśmy pozwolić żyć innym istotom. Ta barwna, bezkompromisowa i wyprzedzająca swój czas wizjonerka często samotnie musiała walczyć o dobro oraz szacunek dla przyrody.

LOMBARD, reż. Łukasz Kowalski: 4 listopada

4 listopada swoją premierę będzie miał z kolei wielki zwycięzca tegorocznego festiwalu, nazywany polskim dokumentalnym filmem roku - „Lombard” Łukasza Kowalskiego. Z niezwykłą czułością reżyser patrzy na Wiesława i Jolę, prowadzących olbrzymi lombard w Bytomiu. Starają się związać koniec z końcem i chociaż jest im ciężko, dzielą się tym, co mają z okolicznymi mieszkańcami. To wspaniały, pełny humoru, obraz zapomnianej przez transformację społeczności, która może przetrwać tylko wtedy, kiedy jest razem i okazuje sobie wsparcie.

Więcej o filmie: Poruszająca i pełna humoru komedia dokumentalna o ludziach, którzy walczą o przetrwanie, pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym. Jola i Wiesiek to para w życiu i biznesie z Bytomia. Wraz z trójką swoich pracowników prowadzą prawdopodobnie największy lombard w Europie. Czas jego świetności minął jednak wraz z zamknięciem okolicznych kopalni i szerzącym się w mieście bezrobociem. Pozbawieni środków do życia mieszkańcy „polskiego Detroit” znoszą pod zastaw coraz bardziej absurdalne i bezużyteczne przedmioty. Szalone, marketingowe pomysły Wieśka i czułe serce Joli, która klientów wspiera nie tylko dobrym słowem, ale i gorącą zupą czy ciepłym futrem wzbudzają naszą sympatię. Choć lombard przynosi straty, staje się ważnym centrum życia dzielnicy. Wkrótce jednak znajduje się na krawędzi a związek Joli i Wieśka zostaje wystawiony na próbę. W obliczu nadciągającej katastrofy, właściciele podejmą ostatnia próbę ratowania biznesu i miłości. „Lombard” to wielki zwycięzca tegorocznego festiwalu Millennium Docs Against Gravity, gdzie zdobył między innymi Grand Prix - Nagrodą Banku Millennium.