„Ośmiornica, nauczycielka życia”, która miała swoją polską premierę na MDAG, zdobyła Oscara®!

„Ośmiornica, nauczycielka życia” („My Octopus Teacher”) w reżyserii Pippy Ehrlich i Jamesa Reeda zdobyła Oscara® dla Najlepszego Pełnometrażowego Filmu Dokumentalnego! To kolejny tytuł, który otrzymał najbardziej znaną nagrodę w świecie filmu, a miał swoją polską premierę kinową w czasie festiwalu Millennium Docs Against Gravity. 

Film opowiadający o wspaniałej przyjaźni między człowiekiem a ośmiornicą podbił serca publiczności festiwalowej w zeszłym roku, będąc jednym z najpopularniejszych tytułów kinowej części MDAG. Spotkanie dotyczące układu nerwowego stworzeń podwodnych okazało się wielkim hitem, a „Ośmiornica, nauczycielka życia”, pokazywana w sekcji Klimat na zmiany, otrzymała nagrodę Green Warsaw Award dla najlepszego filmu o tematyce ekologicznej. W Jury zasiadał obok Leszka Drogosza i Katarzyny Jagiełło także Marcin Dorociński, który zakochał się w tej historii. Oto fragment jednogłośnego werdyktu, który wtedy zapadł: „Promyk nadziei na to, że człowiek jest jednak zdolny do stworzenia właściwych relacji z naturą odnaleźliśmy w kameralnej historii opowiedzianej przez duet reżyserski Pippę Ehrlich i Jamesa Reeda zatytułowanej Ośmiornica, nauczycielka życia”.

Filmy ekologiczne mają ogromne znaczenie dla festiwalu Millennium Docs Against Gravity, który jako pierwszy w Polsce dzięki wsparciu m. st. Warszawy przyznał nagrodę dla najlepszego filmu o tematyce ekologicznej, dlatego ekipa organizująca festiwal z wielką radością przyjęła informację o przyznaniu Oscara® właśnie temu tytułowi. Cieszymy się, że nasz festiwal jest miejscem, gdzie polscy widzowie mogą zobaczyć tytuły, które później otrzymują Oscara dla Najlepszego Pełnometrażowego Filmu Dokumentalnego.

W tym roku na festiwalu widzowie będą mieli okazję zobaczyć między innymi film „Śledztwo w domu spokojnej starości” (”The Mole Agent”, reż. Maite Alberti), który rywalizował z „Ośmiornicą, nauczycielką życia” wczorajszej nocy o statuetkę. Wiele tytułów, które zostaną zaprezentowane premierowo podczas Millennium Docs Against Gravity z pewnością będzie brało udział w wyścigu po Oscara® w przyszłym roku. 

18. Millennium Docs Against Gravity odbędzie się od 21 do 30 maja w kinach w siedmiu polskich miastach - Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie i Bydgoszczy. Od 3 do 20 czerwca na stronie mdag.pl potrwa część online festiwalu. Mecenasem Festiwalu jest Bank Millennium. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.